Kontakt
-
ul. Staszica 14, 59-900 Zgorzelec
I piętro -
+48 517 743 631
recepcja@gabinet-damarose.pl
Zaskórniki potocznie nazywane ,,wągrami” towarzyszą skórze tłustej, mieszanej ze skłonnością do przetłuszczania się i mogą być pierwszą oznaką powstawania trądziku zaskórnikowego.
Dlatego też nie należy ich lekceważyć i warto zadbać o prawidłową pielęgnację skóry!
Zaskórniki są przyczyną nieprawidłowego, nadmiernego rogowacenia naskórka. Zjawisko keratynizacji polega na tworzeniu się nowych komórek i ich migracji w sposób ciągły ku powierzchni skóry począwszy od warstwy podstawnej naskórka w kierunku warstwy zewnętrznej czyli warstwy rogowej. W wyniku tego powstają martwe komórki naskórka, które tworzą zrogowaciałą i nieprzepuszczalną dla wody warstwę i ulegają złuszczeniu. Dzięki temu zachodzi odnowa komórkowa, gdzie stare komórki zastępowane są nowymi. Taki proces trwa około 28 dni. Co innego dzieje się w przypadku gdy zostaje zaburzony ten cykl. Skóra staje się matowa, szorstka, przetłuszczona i powstają pierwotne zmiany trądzikowe m.in. zaskórniki.
Zaburzone rogowacenie naskórka powoduje nagromadzenie łoju w ujściach mieszka włosowego, rozszerzenie ujścia mieszka włosowego tzw. pory, zamknięcie czyli zaczopowanie kanału wydzielniczego gruczołu łojowego i tak pojawiają się pierwsze wykwity w postaci zaskórników.
Zaskórniki dzielimy na:
Trądzik zaskórnikowy jest łagodną postacią trądziku i objawia się pojawieniem licznych zaskórników zazwyczaj w strefie T (broda, czoło i nos) lub/i na klatce piersiowej czy plecach. Daje obraz mocno zanieczyszczonej skóry i przetłuszczającej się. Nie występują zmiany zapalne jak np. krosty. Typowo występuje w okresie dojrzewania zazwyczaj u mężczyzn ale także u kobiet. Natomiast może ustąpić samoistnie lub pozostać u osób w wieku nawet dojrzałym. Ważna jest tutaj przede wszystkim prawidłowa pielęgnacja. Nieodpowiednia dbałość o skórę zwiększa ryzyko pojawienia się trądziku zaskórnikowego i szansa na ich pozbycie staje się trudniejsza. Przyczynia się to do zaostrzenia zmian i przekształcenia w stany ropne i zapalne. Nie każde pojawienie się zaskórnika od razu może oznaczać trądzik, lecz błędna pielęgnacja lub jej brak może prowadzić do jego rozwoju. Stąd też należy zwrócić szczególną uwagę na zmianę błędnych nawyków w pielęgnacji.
W walce z zaskórnikami istotna jest regularna i prawidłowa pielęgnacja skóry oraz dieta pozbawiona węglowodanów czyli cukrów prostych i tłuszczów nasyconych szczególnie znajdujących się w słodyczach czy fast-foodach i bogata w witaminy A, B6, E i mikro i makroelementy m.in. cynk czy siarka. Warto przyjrzeć się stosowanym kosmetykom, tak aby nie powodowały efektu zapychania i mocnego podrażnienia. Dodatkowo często popełnianym błędem jest nadmierne odtłuszczanie skóry m.in. częste mycie skóry, matowienie i codziennym złuszczanie. Skóra skłonna do przetłuszczania się nie lubi tłustych i ciężkich konsystencji, a więc świetnie sprawdzą się lekkie formuły, nie pozostawiające tłustego filmu.
W przypadku skóry mieszanej, tłustej, łojotokowej czy trądzikowej do pielęgnacji domowej warto zaopatrzyć się w produkty o wszechstronnym działaniu m.in. nawilżającym, normalizującym, antybakteryjnym, nawilżającym i złuszczającym.
Poza pielęgnacją domową nie należy pominąć profesjonalnych zabiegów wykonywanych w gabinecie kosmetologicznych. Łączenie pielęgnacji gabinetowej i warunkach domowych przynosi najlepsze rezultaty, pomagające zachować zdrową i ładną skórę.
Najczęściej wykonuje się w przypadku zmian trądzikowych jak zaskórniki oczyszczanie wodorowe, które dogłębnie oczyszcza tzw. pory i przeciwdziała powstawaniu nowych.
Drugim zabiegiem bardzo często spotykanym jest eksfoliacja kwasami polegająca na kontrolowany złuszczaniu naskórka dzięki delikatnym lub mocnym peelingom chemicznym.
Trzecim popularnym zabiegiem w naszym gabinecie jest mezoterapia mikroigłowa, która łączy peeling chemiczny i wprowadzanie w głąb skóry składników o działaniu normalizującym i nawilżającym. W konsekwencji zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych.