Kontakt
-
ul. Staszica 14, 59-900 Zgorzelec
I piętro -
+48 517 743 631
recepcja@gabinet-damarose.pl
Przebarwienia skóry to jedne z najbardziej częstych problemów skórnych pojawiających się w gabinetach kosmetologicznych.
W dużej części pacjentów wpływają na pogorszenie stanu psychicznego i poczucia własnej wartości. Zmiany mogą zajmować małe powierzchnie lub rozprzestrzeniać się na większe obszary skóry. Przebarwienia występują zazwyczaj na odsłoniętych częściach ciała jak np. twarz czy grzbiety dłoni. Stanowią nie tylko podłoże estetyczne, lecz także mogą sygnalizować pierwsze objawy groźnych chorób m.in. nowotwory skórne. Dlatego też nie wolno tego bagatelizować i zadbać o właściwą pielęgnację. Istnieją skuteczne sposoby zwalczania i zapobiegania powstawania nowych zmian. Rynek kosmetologiczny bogaty jest w różnorodnego rodzaju zabiegi, które świetnie radzą sobie z przebarwieniami.
Na początek warto przyjrzeć się wpierw co to jest melanina i jaki jest jej mechanizm powstawania? Jakie są przyczyny pojawiania się przebarwień?
Czy istnieją skuteczne sposoby w zwalczaniu ich? …
Odpowiedzi na powyższe pytania szczegółowo omówimy w poniższej treści 😊
Kolor skóry nadawany jest przez barwnik skórny nazywany melaniną. Produkcja barwnika zachodzi w wyniku wielu skomplikowanych mechanizmów biochemicznych. W procesie melanogenezy bierze udział przede wszystkim tyrozyna i enzym tyrozynaza, który jest odpowiedzialny za liczne przekształcenia do wytworzenia melaniny. Melanogeneza to kluczowy proces uświadamiający powstawanie i zwalczanie zmian pigmentacyjnych.
Melanina (barwnik skórny) jest produkowana przez komórki melanocyty i magazynowana w wypustkach melanocytów w postaci ziarnistości zwanych melanosomami. Melanosomy transportowane są do komórek naskórka, a następnie pod wpływem różnych czynników uwalniają melaninę. Kolor skóry związany jest z aktywnością melanocytów, czyli z ilością produkowanych ziaren melaniny. Wyróżnia się dwa rodzaje melaniny: eumelanina (brązowoczarna) i feomelanina (żółtoczerwona), warunkujących odpowiednie zabarwienie skóry.
Do produkcji melaniny przyczynia się wiele czynników, które również odgrywają rolę prekursorów przebarwień.
Do czynników aktywujących proces tworzenia melaniny zalicza się:
– Genetyka
– Promieniowanie UV
– Stany zapalne skóry
– Metale (miedź, żelazo, srebro, złoto itp.)
– Hormony (MSH- hormon przysadki mózgowej, estrogeny, hormony tarczycy)
– Ciąża, menopauza, antykoncepcja hormonalna
– Leki (tetracykliny, barbiturany)
– Niedobór witamin (A, PP, B, itp.)
Wszystkie te czynniki nie tylko odpowiadają za koloryt skóry, ale także mogą powodować zaburzenia barwnikowe takich jak przebarwienia.
Za hamowanie produkcji melaniny odpowiedzialne są hormony m.in. kory nadnerczy oraz składniki aktywne znajdujące się w preparatach kosmetycznych jak np. witamina C.
– działanie hormonów (kortykosteroidy, mineralokortykoidy, androgeny)
– niektóre witaminy (kwas askorbinowy- Witamina C)
Zaburzenia barwnikowe są wynikiem głównie nierównomiernego gromadzenia się melaniny w komórkach. Do nich zalicza się odbarwienia (obszary pozbawione barwnika) i przebarwienia. W zależności od głębokości zmian pigmentacyjnych, wyróżnia się przebarwienia na tle naskórkowym, skórnym czy mieszanym (naskórkowo-skórnym).
Do najczęstszych zmian pigmentacyjnych należą:
– Piegi – drobne punkty występujące na odsłoniętych częściach ciała: twarz, grzbiety rąk i przedramiona, nasilają się pod wpływem promieniowania UV. Najczęściej dotyczą osób z jasną karnacją.
– Plamy starcze (soczewicowate) – plamy jasno-ciemnobrązowe pojawiające się u osób starszych oraz narażonych na nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne
– Ostuda (Melazma) – dotyczy głównie kobiet. Zmiany zlokalizowane są w okolicy czoła, ust, policzków i szyi. Związane jest z zaburzeniem równowagi hormonalnej, często pojawia się w trakcie ciąży. Nasila się w wyniku ekspozycji na słońce, stosowania tabletek antykoncepcyjnych czy leczenia estrogenami.
– Breloque dermatitis – przebarwienie o ciemnej barwie po zastosowaniu perfum zawierających olejek bergamotowy i oddziaływania promieniowania UV.
– Przebarwienia pozapalne: potrądzikowe – występują w miejscach, gdzie wcześniej znajdowały się zmiany trądzikowe, wypryski skórne, oparzenia słoneczne lub urazy.
– Przebarwienia polekowe – po stosowaniu antybiotyków, leków przeciwzapalnych (paracetamol), leków przeciwmalarycznych, leków psychotropowych, kardiologicznych itp.
Na powstawanie przebarwień składa się wiele czynników. Jednym z nich jest promieniowanie ultrafioletowe, które w połączeniu ze związkami chemicznymi jak, np. leki czy składniki perfum wywołują zmiany pigmentacyjne na skórze.
Przyczyny powstawania przebarwień:
– Zmiany zapalne skóry
– Choroby wątroby
– Ciąża, menopauza
– Metale (miedź, żelazo, złoto, srebro)
– Kosmetyki z substancjami fotouczulającymi
– Stosowanie leków np. hormonów
– Promieniowanie UV
Dodatkowo z przebarwień mogą powstać złośliwe zmiany nowotworowe jak czerniak. Dlatego też istotne jest przynajmniej raz w roku wykonać badanie kontrolne wszystkich znamion występujących na ciele u dermatologa!
W przypadku występowania przebarwień lub skłonności do ich pojawiania się należy szczególnie zadbać o prawidłową pielęgnację skóry. Jak wiadomo już promieniowanie słoneczne sprzyja powstawaniu zmian pigmentacyjnych. W codziennej pielęgnacji nie powinno zabraknąć ochrony przeciwsłonecznej. Powinno stosować się całoroczną fotoprotekcję opartą na minimum SPF 30 w okresie jesienno-zimowym i SPF 50 w okresie wiosenno-letnim. Dodatkowo bezwzględnie powinniśmy unikać opalania się na słońcu czy solarium. Również do pielęgnacji warto włączyć produkty kosmetyczne ze składnikami aktywnymi o działaniu depigmentacyjnym, rozjaśniającym i wyrównującym koloryt skóry.
Dobór odpowiednich kosmetyków to klucz do promiennej skóry !
Najlepiej sprawdzą się preparaty z zawartością poszczególnych substancji takich jak:
– Hydrochinon i pochodne
– Retinoidy (retinol, bakuchiol)
– Kwas azelainowy
– Kwasy owocowe
– Kwas salicylowy
– Glukonolakton
– Kwas fitowy, kojowy
– Kwas alfa-liponowy
– Witamina c i pochodne
– Arbutyna
– Niacynamid
– Lukrecja, morwa biała, aloes, ekstrakt ze śluzu ślimaka
Należy pamiętać, że nie tylko rekomendowana jest pielęgnacja domowa ale także profesjonalna terapia kosmetologiczna!
W zależności od głębokości przebarwień istnieją skuteczne zabiegi kosmetologiczne i z zakresu medycy estetycznej. Kuracja powinna być regularna, wykonywana w serii odpowiednich zabiegów. Terapie łączone są najlepszym sposobem redukcji i zmniejszenia przebarwień skórnych !
W naszym gabinecie mamy wiele zabiegów dedykowanych dla osób z przebarwieniami.
– Zabiegi złuszczające na bazie peelingów chemicznych
– Mezoterapia mikroigłowa
– Mezoterapia igłowa
– Peelingi medyczne
– Osocze bogatopłytkowe
– Laseroterapia